دانستنیهای محصولات آذرجم

دانستنیهای محصولات آذرجم

ارائه کننده اطلاعات مفید در مورد مصالح ساختمانی برای شناخت هر چه بیشتر شما مشتریان عزیز می باشد.

امید است که این اطلاعات در راستای کمک به شما مفید بوده باشد.

محصولات آذرجم

محصولات آذرجم

مجموعه مقالات و دانستنیهای آذرجم
محصولات آذرجم

دانستنیهای آذرجم

ما با تیمی مجرب با شما هستیم تا مشتریان ما بهترین محصولات را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت و متناسب با شرایط و محل زندگی خود انتخاب کنند.

امید است که در این بهبهه اقتصادی تیم ما بتواند باری از دوش مسائل اقتصادی سارندگان و مشتریان محترم بردارد.

تیم با تجربه آذرجم در صدد است که اطلاعات و دانستنیهای متنوعی به عموم مردم ارائه کند.

محصولات آذرجم

آذرجم همراه دیروز امروز و فردای شما

محصولات آذرجم

مصالح ساختمانی به مواد و متریالی اطلاق می شود که در ساخت و ساز کاربرد دارند، اگر بخواهیم انواع مواد و مصالح ساختمانی را تقسیم بندی کنیم باید به تشریح آن ها از لحاظ جنس، نحوه تولید و منشا و کاربرد بپردازیم.

محصولات آذرجم

انواع مصالح ساختمانی از لحاظ جنس:

مصالح ساختمانی از نظر جنس به دو گروه ساده و مرکب تقسیم می گردند.

 • مصالح ساده

به فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از یک جنس و مواد داخلی مشابه تشکیل شده باشند، مصالح ساده گویند. شن، ماسه، سیمان، کاشی، تیرآهن و… از این دست مصالح ساختمانی می باشند.

 • مصالح مرکب

فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از چند نوع ماده داخلی تشکیل شده باشند، مصالح مرکب نامیده می شوند. بتن، تیرچه، ایرانیت، ایزوگام، ملات ها و… مصالح ساختمانی مرکب می باشند.

محصولات آذرجم

انواع مصالح ساختمانی از لحاظ نحوه تولید:

مصالح ساختمانی از نظر نحوه تولید به دو دسته مصالح پیش ساخته و مصالح درجا تقسیم می شوند.

 • مصالح پیش ساخته

به مواد و مصالح ساختمانی که از طریق عملیات تولید کارخانه تهیه شوند، مصالح پیش ساخته گویند. کاشی، سرامیک، آجر، سفال، تیرچه، بلوک، بتن، قیرگونی و… از این قبیل مصالح ساختمانی می باشند.

 • مصالح درجا

به مواد و مصالح ساختمانی که درست در همان محل احداث تهیه و تولید گردد، مصالح درجا گفته می شود. ملات ها، بتن درجا، بلوک سقفی، چهارچوب درجا و… از مصالح ساختمانی درجا به شمار می روند.

محصولات آذرجم

انواع مصالح ساختمانی از لحاظ منشا و کاربرد آن ها:

مواد و مصالح ساختمانی از نظر منشا و کاربرد آن ها به مصالح طبیعی، چسباننده ها، ملات ها، قطعات، فزات، چوب، مواد آلی و متفرقه تقسیم می شوند.

 • مصالح طبیعی

به مواد معدنی موجود در طبیعت، مصالح طبیعی گویند. مصالح سنگی، ماسه، خاک ها به ویژه خاک رس از مصالح طبیعی می باشند.

 • چسباننده ها

به مواد معدنی یا مصنوعی که به کمک ماده حلال چسبنده شده و ذرات مواد و مصالح را به یکدیگر بچسباند، چسب گویند. گچ، سیمان، آهک، قیر و… از چسباننده ها می باشند.

 • ملات ها

به مواد مرکب چسبنده که از ترکیب ماده حلال و چسب ساختمانی و ذرات پر کننده حاصل می شود، ملات گفته می شود. ملات گل رس، ماسه آهک، ملات کاه گل، شفته آهک، گچ، گچ و خاک و… از این دست ملات ها می باشند.

 • قطعات

به اجزای معدنی یا مصنوعی مورد استفاده در اجزای ساختمان قطعات گفته می شود. سنگ ساختمان، آجر و بلوک، کاشی، سرامیک، شیشه و… از قطعات نام برده می شوند.

سایر مواد
 • فلزات

به ترکیبات شکلی حاصل از ذوب و قالب گیری کانی های فلزی، مصالح فلزی گفته می شود. فولاد، چدن، آهن آلات، آلومینیوم، مس و… از فلزات هستند.

 • چوب

به ترکیبات شکلی برش خورده از تنه درختان و یا فرآورده های فرآوری شده از تراشه اره کاری حاصل چوب گویند. تیرک، نئوپان یا فیبر، روکش های چوبی و… از مصالح چوبی می باشند.

 • مواد آلی

به مواد شامل هیدروکربن حاصل از تجزیه بقایای جانوران و گیاهان تولید شده که در امور ساختمان و عایق کاری کاربرد دارند، مواد آلی گفته می شود. فیبرهای ساده و هوا دمیده، آسفالت و چسب ها، PVC و… از مواد آلی هستند.

 • مواد متفرقه

به سایر مواد و مصالحی که در امور ساختمانی کاربرد دارند اما در دسته بندی مشخصی جای نگیرند، مواد متفرقه گفته می شود. پشم شیشه، پشم سنگ، چوب پنبه، آزبست، گونی و… از مواد متفرقه اند.

سبد خرید