محصولات آذرجم

محصولات آذرجم تولید کننده انواع موزاییک

محصولات آذرجم تولید کننده انواع موزاییک

موزاییک به عنوان یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین مصالح محصولات آذرجم در ساخت و ساز ساختمانها و پیاده رو ها می باشد .
موزاییک با روشهای مختلفی تولید میشود. که بسته به روش تولید آن دارای کیفیت متنوع نیز می باشد.
اصولا موزاییک به دو روش پرسی و ویبره ای ساخته میشود. که خود این روشها نیز بستگی به مهارت تولید کننده دارد. که در انتهای کار محصولات نهایی چه کیفیتی را داشته باشند.

آذرجم

موزاییک تک لایه :

همانطوری که از اسم آن مشخص میشود کل حجم این مدل موزاییک از یک لایه متشکل شده است.
این نوع موزاییک به دلیل وزن کمتر و زیبایی خاص مصرف بیشتری نسبت به مابقی موزاییکها دارد .
موزاییک دو لایه متراکم شده از دو نوع مواد هست. که این تراکم یا از طریق پرس حاصل شده است یا از طریق ویبره .
لایه رویه این موزاییک ها از سیمان پودر سنگ و آب تشکیل شده است.
لایه زیرین این مدل موزاییک از ماسه سیمان و آب تشکیل شده است .
موزاییک پلیمری :
موزاییک پلیمری محصولی بسیار با کیفیت و مقاوم هست. که این دوام و کیفیت خود را مدیون فرایندی به نام پلیمریزاسیون می باشد .
مواد تشکیل دهنده این نوع موزاییک شامل ماسه سیمان رزین رنگ یا سنگهای ریز رنگی و آب می باشد .

آذرجم


محصولات آذرجم با تولید بهترین و با کیفیت ترین موزاییکهای تک لایه که دارای کیفیت بسیار بالا در شرایط دمایی متغیر از منفی 40 تا 120 درجه بالای صفر می باشد .
تنوع و کیفیت و دوام شعار محصولات آذرجم می باشد. که با ارایه خدمات متنوع به مشتریان محترم می باشد.

محصولات آذرجم

هر آنچه لازم است درباره موزاییک بدانیدموزاییک چیست و چه کاربردی دارد؟
از مصالح ساختمانی پرکاربرد در ایران موزاییک است. که بعنوان کف پوشی متراکم برای کف حیاط، کف ساختمان، فرش کف پیاده رو، سنگ فرش باغ و مواردی از این قبیل استفاده می شود. استفاده از موزاییک در اروپا و بخصوص کشور های ایتالیا و آلمان رایج است.
موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد موزاييک کف پوشی است.

آذرجم

متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است. که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی و يا از طريق لرزش به دست می آورد.و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

محصولات آذرجم

موزاییک نوعی بتن است متشکل از سیمان، ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و آب که با به کارگیری روش های پرسی و ویبره ای (که در ذیل به صورت خلاصه تعریف می کنیم) فشرده و متراکم می شوند.
موزاییک ها از دو لایه زیرین (نارین) و لایه رویه (رنگ موزاییک) تشکیل می شوند.

لایه زیرین که دارای ضخامت زیادی است. از سیمان، آب و ماسه تشکیل شده و دارای قدرت تحمل فشار زیاد است. و لایه رویه نقش تزیینی و تنوع رنگ و نقش های زیادی دارد. موزاییک در ایران بیشتر در شهر های تبریز اصفهان و میبد یزد تولید می شود.

محصولات آذرجم

موزاییک در لغت به چه معناست؟موزاییک در لغت به معنای کنار هم چیده شدن است. و به سنگ های درکنارهم چیده شده که نقش یا تصویری را درکنارهم می سازند. موزاییک گفته می شود.
به طور کلی موزاييک از دو سطح تشکيل شده است :

– لايه رويه و يا رنگ موزاييک : اين لايه که نقش موزاييک را تشکيل می دهد. و در آن از پودر سنگ ، سيمان، آب و از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.

– لايه زيرين يا نارين: اين لايه از موزائيک دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه می باشد. نقش تحمل فشار را نيز بر عهده دارد. و مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.
روش های تولید موزاییک:
روش پرسی: در این روش بتن را در قالب می ریزند و با استفاده از دستگاه پرس و با فشار زیاد آن را فشرده و متراکم می کنند. که این فشار بسته به نوع موزاییک و مواد به کار رفته در آن متغیر است.این موزاییک ها باید پس از ساخت، ساب بخورند تا سطح صاف و صیغلی پیدا کنند.
روش ویبره ای یا لرزشی: در این روش هیچ فشاری به بتن وارد نمی شود و با استفاده از دستگاه لرزاننده فشرده می شود.

آذرجم

موزاییک هایی که به این روش ساخته می شوند خود دارای سطی صاف هستند. و نیازی به ساب خوردن ندارند اما نوعی موزاییک ویبره ای وجود دارد. که به دلیل داشتن سنگ دانه های تزیینی باید عمل سایش روی آن ها انجام گیرد.انواع موزاییک در بازارموزاییک در بازار امروز از تنوع بالایی برخوردار است. و در صنعت ساختمان نیز بسیار پرکاربرد است. مردم در بازار موازییک ها را با نام های موزاییک حیاطی، سنگ مصنوعی سمنت پلاست و واش بتن یا موزاییک شسته می شناسند. که به تفصیل به بررسی هرکدام می پردازیم.

محصولات آذرجم

انواع موزاییک حیاطی

موزاییک سیمانی: این نوع موزاییک تن ها از سیمان ساخته شده. و در لایه رویه سنگ های تزیینی وجود ندارد و ممکن است با استفاده ازشیار ها و طرح های ساده به آن ها نقش های بسیار ساده داده شود.
موزاییک شیاردار: موزاییک هایی که در پیاده رو ها از آن ها استفاده می شود. و دارای فرورفتگی و برجستگی است.
موزاییک شسته: موزاییکی را گویند که در لایه رویۀ آن دانه های شن به صورت برجسته وجود دارد. و سطح آن صاف و صیغلی نیست.

آذرجم


موزاییک سنگ دار: موزاییکی که در لایه رویه ی آن از سنگ های تزیینی مثل مرمر، گرانیت، شیشه و غیره در طرح های مختلف استفاده می شود. و زیبایی منحصر بفردی را ایجاد می کند. این موزاییک ها به صورت شیاردار، شسته و صاف ساخته می شوند.
موزاییک پلاکی: موزاییک هایی که در لایه رویۀ آن ها مصالح ساختمانی سخت و صیغل پذیر وجود دارد. و اندازه ی متفاوت بسته به نوع کاربردشان دارند.
موازییک پلیمری چیست؟موزاییک پلیمری یا سنگ مصنوعی سمنت پلاست ترکیبی از بتن و پلیمر است. که با کیفیت بسیار بالا تحول عظیمی را در صنعت سنگ و موزاییک ایجاد کرده است. مواد تشکیل دهنده این موزاییک ها ماسه، سیمان، رزین، رنگدانه های شیمیایی و آب است. در فرایند ساخت این محصول ترکیب پلیمر و نانو باعث تغییر ساختار و کریستاله شدن سیمان شده که باعث چند برابر شدن قدرت و استحکام آن می شود. همچنین ویژگی هایی مثل خاصیت آب گریزی، تراکم بافت مولکولی، افزایش چسبندگی و… در آن به وجود می آورد. که سبب برتری آن نسبت به سنگ طبیعی از لحاظ قدرت تحمل فشار و استحکام می شود.

محصولات آذرجم

مقایسه موزاییک سنتی با موازییک پلیمری:موزاییک پلیمری در مقایسه با موزاییک سنتی بسیار سبکتر است. زیرا به دلیل مقاومت کافی با ضخامت کمتری تولید می شوند.و در نتیجه به دلیل وزن کمتر، کار با آن ها بسیار آسانتر است.
· موزاییک پلیمری از مقاومت بالاتر (تقریبا سه برابر بتن) و چسبندگی بیشتری نسبت به موزاییک های سنتی برخوردار است.
· موزاییک پلیمری دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به موزاییک های سنتی است. و قابلیت اجرا در طرح های گوناگون را داراست.
· موزاییک پلیمری در سایز های مختلف وجود دارد. در نهایت برای نصب آن ها به برشکاری زیاد نیازی ندارد.
· موزاییک های پلیمری در شرایط بد آب و هوایی نیز نسبت به موزاییک سنتی مقاومترند. و درهنگام تغییرات آب و هوایی ترک نمی خورند.

آذرجم

 موزاییک پلیمری تنوع قیمت زیادی دارد.
معایب سنگ های مصنوعی:
با وجود تنوع زیاد رنگ و نقش در سنگ های مصنوعی، زیبایی این سنگ ها هیچ گاه نمی تواند.
جایگزین زیبایی طبیعی و خدادادی سنگ های طبیعی مثل گلسنگ و رنگ های بی نظیر آن ها شود.
موزاییک تک لایه: موزاییکی که تنها یک لایه رویه دارد و لایه زیرین ندارد. و در ساختمان های چند طبقه از آن ها استفاده میشود. و بسیار نازکتر از موزاییک های معمولی است ولی با وجود وزن کم و نازک بودن از مقاومت بالایی برخوردار است.و در آن از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود. این نوع از موزاییک بیشتر در کشور های آلمان و ایتالیا ساخته می شود.موزاییک واش بتن یا بتن شسته این نوع موزاییک در واقع نوعی کفپوش بتنی است. که از ترکیب ماسه، مواد روان کننده بتن، سنگ دانه های معدنی و چسب بتن در رنگ های مختلف تشکیل می شوند. این موزاییک ها به دو روش پرسی و ویبره تولید می شوند.که در روش ویبره مواد را در قالب های مخصوص می ریزند. و بعد از عبور از مرحله ی ویبره وارد اتاق بخار می شوند.

آذرجم

و پس از یک روز آن ها را از قالب خارج کرده و با فشار آب زیاد شسته می شوند. تا زیبایی آن ها نمایان شود و در روش پرسی نیز مواد را در قالب های آماده می ریزند. و روی آن ماسه و سیمان می ریزند و وارد دستگاه پرس می کنند. به این ترتیب موزاییک دو لایه ساخته می شود. و پس از آن مانند روش ویبره ای موزاییک را با فشار آب زیاد می شویند.

محصولات آذرجم

اجرای موزاییک شسته این موزاییک ها را می توان به روش خشکه چینی یا ملات خیس نصب کرد. ولی باید قبل از نصب زیرسازی محل نصب کاملا کوبیده و متراکم شود. و همچنین بین موزاییک ها باید بین 5 – 1 سانتی متر فاصله باشد و از ریختن دوغاب و سیمان و ماسه روی آن ها اجتناب شود. و نکته مورد توجه دیگر این است که برای شستن این موزاییک ها نباید از مواد اسیدی و نمک استفاده شود.موارد استفاده موزاییک شسته واش بتن را بیشتر در مکان های عمومی و محوطه های خارجی، کنار استخر ها، باغ، رمپ پیاده رو، پمپ بنزین، محوطه ی بین بلوک های ساختمانی، فضای سبز و… به عنوان کفپوش می توان استفاده کرد. از این نوع کفپوش ها می توان در محیط های رو بسته نیز استفاده کرد.ویژگی های واش بتن· قدرت تحمل بالای فشار· چسبندگی سنگدانه ها با بتن که موجب می شود. سنگدانه ها از بتن جدا نشوند· استفاده از سنگدانه های مقاوم در برابر فشار· مقاوم بودن در برابر شرایط بد جوی که دچار ترک خوردن نمی شوند.
انواع موزائیک ویبره و پرس

روشهای توليد موزائيک :

الف – روش پرسی : در اين مورد اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ايجاد تراکم در موزائيک می شود. که اين فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغيير می باشد. موزاييک هايي که از اين طريق توليد می شوند حتما نياز به ساب خوردن دارند.( دو قشری)

ب – روش ويبره ای: در اين مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و يکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گيرد. و معملا به علت داشتن سطحی صاف نياز به ساب ندارد اما نوعی از موزائيک های ويبره ای هستند. که در آنها سنگ تزيينی به کار رفته است. و عمل سايش بر روی آنها انجام می گيرد.

آذرجم

انواع موزاييک :

موزاييکها گرانيتی و معمولی

موزاييک های ويبره ای موزاييکهای تک لايه ای بدون ساب خوردن و فشار پرسی می باشد. و برای توليد آن به دستگاه های پيچيده ای موزاييکهای تک لايه ای بدون ساب خوردن و فشار پرسی می باشد. و برای توليد آن به دستگاه های پيچيده ای نياز ندارد. تنها یک هم زن ،یک دزاتور (پيمانه کن ) و يک تسمه نقاله به طول 10_12 مجهز به ويبراتور کافی است. روش توليد آن بدين ترتيب است که مواد پس از مخلوط شدن توسط پيمانه کن به ميزان مورد نياز هر قالب ، درون قالبهای لاستيکی ريخته می شوند. و بر روی نوار نقاله قرار می گيرند. که اين نوار لرزان است و با ويبره کردن مواد باعث خارج شدن هوای از بين مواد موزاييک می شود. و قالب ها را به مدت 5 ساعت می گذارند. خشک شود سپس قالبها را جدا می کنند. و موزايک ها را درون آب می خوابانند و بعد بسته بندی می کنند.

آذرجم

3- موزاييک شسته: توليد اين موزاييک مانند موزاييک های گرانيتی و معمولی می ماند. با اين تفاوت که مدتی که موزاييک در گرمخانه می مانند تا آب فيزکی خود را از دست بدهد. 5 ساعت می باشد و پس از آن در زمان ساب نيز به صورت متفاوتی با موزاييک عادی ساب می خورند. بدين گونه که در دستگاه ساب آنها به جای کله های ساب (سنگ سمباده) فرچه های سيمی است.که در 3 مرحله که به ترتيب از زبر به نرم قرار گرفته اند موزاييک ها را پرداخت می کنند. و در زمان ساب نيز آب با فشار بر روی موزاييک ها پاشيده می شود.

4- موزاييک ها تک لايه ای: نوع ديگر موزاييک وجود دارد. که بيشتر در کشورهای آلمان و ايتاليا توليد شده و استفاده می شود.اين موزاييک تک لايه بوده و به علت وزن کم در ساختمانهای چندين طبقه ازآن استفاده می شود. اين نوع موزاييک فاقد قسمت زيرين يا نارين است و در آن سنگ دانه های بسيار ريز استفاده شده است.ولی به طور کلی روش توليد آن مانند موزاييک گرانيتی می باشد و در قسمت پرس نيز در زير پرس کانالهايي وجود دارد. که بر روی آن قالب است. که پرس شده و آن کاملا خارج می شود.

محصولات آذرجم

طبقه بندی موزاييک ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رويه :

1) موزاييک سيمانی: موزاييکی که در سطح رويه فاقد سنگ دانه های تزئينی است. و تنها دارای شيار و طرحهای ساده است.

2) موزاييک سنگ دار: موزاييکی است که در سطح رويه ی آن از سنگ های تزئينی استفاده شده است. و به 3 صورت شياردار(طرح دار)، صاف، شسته ساخته می شود. و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسيم می شوند.

3) موزاييک شياردار: موزاييکی است که در سطح رويه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پياده رو و محوطه استفاده می شود.

4) موزائيک شسته : موزائيکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمايان است.

آذرجم

5- موزائيک پلاکی: موزائيکی است که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير وجود دارد. و اندازه اين سنگها برحسب ابعاد موزائيک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

آزمايش ها : آزمون مقدماتی ابعاد موزائيک تعيين مقاومت خمشی سايش مقاومت در برابر يخ زدگی استاندارد 755 ايران: با توجه به استاندارد 755 ايران

محصولات آذرجم

موزائيک بايد اين ويژگی ها را داشته باشد:

ميزان جذب آب Water absorbtion Max:8% مقاومت خمشی Compression resistance Min:45 kg/cm2( به صورت ميانگين) Max:40 kg/cm2( به صورت منفرد) تلورانس ابعاد Dimension telorance Max: +- 2 mm تقعر و تحدب Concave&convex Max:+-2mm ميانگين سايش Mean abrasion lenght Max:32 mm

مراحل تولید موزاییک 6 تاست که بر روی دستگاه پرس انجام می گیرد. که داری 6 ایستگاه است.

(البته اگر به طور کلی در نظر بگیریم این 6 مرحله در تولید موزاییک نقش اصلی را دارند)

آذرجم

همه چیز در مورد موزاییک:

موزاییک کف پوشی است متراکم و در حقیقت یک جور بتن است. که تراکم خود را از طریق فشار پرسی و یا از طریق لرزش به دست می آورد. .موزاییک از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب تشکیل شده و در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد .

موزاییک به طور کلی از دو سطح تشکیل شده است :

لایه رویه یا رنگ : این لایه ، نقش را تشکیل می دهد و در آن از پودر سنگ ، سیمان، آب و از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است .

لایه زیرین یا نارین : این لایه دارای ضخامت بیشتری نسبت به لایه رویه می باشد و نقش تحمل فشار را نیز بر عهده دارد. این لایه مانند لایه رویه از سیمان ،آب و ماسه تشکیل شده است.

روشهای تولید :

روش پرسی : در این روش ، اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ایجاد تراکم می شود. این فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغیر می باشد. موزاییک هایی که از این طریق تولید می شوند حتما نیاز به ساب خوردن دارند. دو قشری

آذرجم

روش ویبره ای: در این مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و یکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گیرد.این نوع موزاییک معمولا به علت داشتن سطحی صاف نیاز به ساب ندارد. اما نوعی از ویبره ای ها هستند که در آنها سنگ تزیینی به کار رفته است. و عمل سایش بر روی آنها انجام می گیرد. تک قشری

محصولات آذرجم

انواع موزاییک :

موزاییک های گرانیتی

موزائیک های حیاطی

موزاییک های معمولی

موزاییک های ویبره ای

موزاییک شسته

موزاییک های تک لایه ای

طبقه بندی موزاییک ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رویه

موزاییک سیمانی: در سطح رویه فاقد سنگ دانه های تزئینی است و تنها دارای شیار و طرحهای ساده است.

موزاییک سنگ دار: در سطح رویه ی آن از سنگ های تزئینی استفاده شده است و به 3 صورت شیاردار (طرح دار)، صاف و شسته ساخته می شود .

موزاییک شیاردار:در سطح رویه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پیاده رو و محوطه استفاده می شود.

آذرجم

موزائیک شسته :در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمایان است.

موزائیک پلاکی:در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد. و اندازه این سنگها برحسب ابعاد متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

آزمایش های انجام شده بر روی موزائیک :

انواع آزمایشهای معمول جهت تعیین کیفیت به شرح زیر است :

آزمون مقدماتی

ابعاد – تعیین مقاومت خمشی – سایش – مقاومت در برابر یخ زدگی

استاندارد 755 ایران در مورد موزاییک

با توجه به استاندارد 755 ایران باید این ویژگی ها را داشته باشد :

میزان جذب آب موزائیک Water absorbtion

Max : 8%

مقاومت خمشی موزاییک Compression resistance

Min : 45 kg/cm2 به صورت میانگین

Max : 40 kg/cm2 به صورت منفرد

تلورانس ابعاد موزائیک

Dimension telorance

Max : +- 2 mm

تقعر و تحدب موزاییک

Concave&convex

Max :+-2mm

میانگین سایش موزاییک

محصولات آذرجم

موزاییک‌های آماده

استفاده از موزاییک‌های آماده برای خلق محدوده‌ها و عناصر تزیینی، روشی مقرون به‌صرفه‌تر برای پوشش کف است. گرچه استفاده از سنگ رایج‌تر است اما برای هرگونه پوشش کف، پس زمینه شبکه شبکه یا مشبک می‌تواند استفاده شود. برگ‌های پاییزی، امواج پیچشی و درختان مو برخی مواقع حاشیه یک طرح ساده را شکل می‌دهند. با تدبیری که می‌اندیشید، می‌توانید اجزای تزیینی موزاییک را درون کاشی‌های سرامیک یا حتی درون کف‌پوش‌های چوبی درج نمایید. تا در کل نمونه ترکیبی باب میل شما به وجود آید.

مثلاً شاید تمایل به نقش زدن تصویری رنگی در کف آشپزخانه منزلتان داشته باشید. احتمالاً تکه‌ای موزاییک هم رنگ با کف‌پوش‌های ورودی می‌تواند حروف اول نام صاحب‌خانه را بر خود نقش بنهد که این نیز سرتاسر تفاخر بوده و موقعیت برتر و والای صاحب‌خانه را القا می‌کند. یا تصور کنید که چقدر هیجان انگیز می‌شود. اگر داخل قطعات سنگ مرمر، موزاییک‌های شیشه‌ای جای گیرند.

آذرجم

این قطعات شیشه‌ای مثل الماسی گران‌بها از سطح کدر و مات اتاق منعکس می‌شوند. در واقع هیچ محدودیتی وجود ندارد. موزاییک‌ها همان قدر که به‌آرامی بر کف حمام جای می‌گیرند.کف اتاق پذیرایی نیز به همین آرامی قرارمی گیرند.

محصولات آذرجم

به همان صورت که می‌توانید وسایل و لوازم مختلف را با اضافه کردن چیزهای مناسب دارای ارزش و اعتبار کنید.درباره کف اتاق نیز می‌توان به همین صورت عمل کرد که با موزاییک آراسته می‌شود، اما باید بدانیم که تصاویر سنگی نسبت به لوازم پارچه‌ای چند منظوره تر می‌باشند.در یک ترکیب هیجان انگیز، تکه‌های کنار هم چیده شده‌ی موزاییک می‌توانند مانند یک ستاره نقشی حیاتی در طراحی کف اتاق بازی نمایند. اندکی از طرح‌های کف، حالتی پر اقتدار به‌مانند کف‌های تماشایی متشکل از سنگ‌های رنگی دارا می‌باشند. اگر خواهان الگویی رنگی و مینیاتوری و ظریف می‌باشید. برای پوشش کف قطعات موزاییک را مورد توجه قرار داد.

آذرجم


لغت موزاییک به معنی نقش و نگار یا تصویری است که از قرار دادن بخشه‌ای کوچک رنگی سنگ، سرامیک، کاشی و شیشه و … در کنار یکدیگر تشکیل می‌گردد. حتی از تکه‌های کاغذ و یا هر چیز دیگری نیز می‌توان استفاده نمود. در گذشته شیشه‌های رنگی و سنگ‌ها بیشترین کاربرد را داشته‌اند. و امروزه علاوه بر آن‌ها می‌توان از سرامیک، کاشی و مواد جدیدی که با نامه‌ای مختلف با همین هدف تولید می‌شوند. استفاده نمود.

پاسخ دهید

سبد خرید